Zdrowe serce, zdrowe oczy

Dr Herron jest okulistą, ale czy wiesz, że dla niej każdy pacjent to coś więcej niż tylko para oczu? Często nazywane "oknem duszy", Twoje oczy zapewniają również cenny wgląd w ogólny stan zdrowia, w tym we wczesne oznaki chorób serca. W rzeczywistości dr Herron lub dr Matzkin mogą zauważyć oznaki problemów kardiologicznych, zanim jeszcze pacjent zda sobie sprawę, że coś jest nie tak.

W jaki sposób oczy odsłaniają serce

Wysokie ciśnienie krwi (nadciśnienie), stwardnienie tętnic (miażdżyca) i inne problemy kardiologiczne powodują zmiany w naczyniach krwionośnych znajdujących się w tylnej części oka. Jeśli choroby serca zaburzają funkcjonowanie naczyń siatkówki, zmiany te są widoczne dla okulisty podczas kompleksowego badania wzroku.

Które choroby serca powodują widoczne zmiany w obrębie oka?

Większość powszechnych chorób serca może prowadzić do uszkodzenia wzroku, a pewne zmiany w obrębie oka są związane ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia problemów kardiologicznych. Zmiany te obejmują wąskie lub zablokowane naczynia krwionośne w siatkówce, obrzęk nerwu wzrokowego oraz różnego rodzaju krwotoki i plamki. Niektóre z chorób serca, które pozostawiają widoczne objawy podczas kompleksowego badania oczu, to m.in:

  • Nadciśnienie tętnicze
  • Miażdżyca
  • Bakteryjne zapalenie wsierdzia
  • Tętniak mózgu

Nieleczone uszkodzenia oczu związane z chorobami serca mogą prowadzić do retinopatii, zwyrodnienia plamki żółtej, jaskry oraz całkowitej lub częściowej utraty wzroku. Wczesne wykrywanie i leczenie są kluczowe dla zachowania zdrowia serca i oczu.

Jak dbać o oczy i serce?

Oczywiste jest, że te same procesy chorobowe, które prowadzą do problemów kardiologicznych, mogą również wpływać na oczy. Na szczęście w przypadku tych samych procesów i czynników ryzyka stosuje się wiele takich samych metod leczenia. Te same dobre nawyki, które chronią ogólny stan zdrowia, są również doskonałe dla oczu i serca. Przyjęcie poniższych nawyków może pomóc w zapobieganiu lub spowolnieniu problemów ze wzrokiem związanych z sercem. Postaraj się:

  • Spożywać dietę bogatą w zieleninę liściastą i ryby zimnowodne (łosoś, tuńczyk, sardynki).
  • Rzucić palenie.
  • Utrzymywać zdrową wagę ciała.
  • Regularnie ćwiczyć.
  • Regularnie badać się u lekarza pierwszego kontaktu, okulisty i kardiologa.
  • Zapoznaj się z historią zdrowia swojej rodziny.

Jak już zauważyłeś, poważne schorzenia kardiologiczne mogą ukrywać się za jasnym widzeniem. Jest to jeden z wielu powodów, dla których ważne jest regularne przeprowadzanie kompleksowych badań okulistycznych w Allied Eye. Poza rutynowymi badaniami wzroku, nasz punkt kompleksowej obsługi oferuje operacje zaćmy z użyciem implantów wieloogniskowych, badania wzroku w kierunku cukrzycy, LASIK, leczenie suchości/wodni oczu i wiele innych. Dla Twojej wygody w naszym ośrodku znajduje się nawet nasz sklep optyczny Allied Optical Shop. Zadzwoń lub napisz do nas, aby dowiedzieć się, jak Allied Eye może pomóc w Twoich potrzebach związanych z opieką nad oczami, lub aby umówić się na wizytę (423) 855-8522.