Zaćma - oczyszczanie wzroku

Zaćma to zmętniały lub nieprzezroczysty obszar w naturalnej soczewce oka. W wieku 80 lat ponad połowa Amerykanów ma zaćmę lub przeszła operację zaćmy. Zaćma może wystąpić w jednym lub obu oczach, ale nie może rozprzestrzeniać się z jednego oka do drugiego. Jest ona najczęstszą przyczyną utraty wzroku u osób powyżej 40. roku życia, a także główną przyczyną ślepoty na świecie.


Objawy i symptomy zaćmy

Na początku zaćma może mieć niewielki wpływ na widzenie. Można zauważyć, że widzenie jest nieco zamazane, tak jakby patrzyło się przez szybę. Objawy mogą się nasilać z czasem i mogą obejmować

 • Kolory wydają się ciemniejsze i mniej jaskrawe. Można na przykład pomylić kolor czarny z fioletowym.
 • Reflektory, lampy lub światło słoneczne mogą wydawać się zbyt jasne. Wokół świateł może pojawiać się aureola.
 • Słabe widzenie w nocy.
 • Podwójne widzenie lub widzenie wielu obrazów w jednym oku.
 • Częsta zmiana recept w okularach lub soczewkach kontaktowych.

Normalne widzenie, u góry. Widzenie z zaćmą, na dole. Zdjęcia z https://nei.nih.gov/

Rodzaje zaćmy

Soczewka składa się z warstw, jak cebula. Najbardziej zewnętrzną z nich jest torebka. Warstwa znajdująca się wewnątrz torebki to kora, a warstwa najbardziej wewnętrzna to jądro. Zaćma może rozwinąć się w każdym z tych obszarów. Nazwy zaćm pochodzą od ich umiejscowienia w soczewce:

 • Zaćma jądrowa znajduje się w centrum soczewki. Jądro ma tendencję do ciemnienia, zmieniając barwę z przejrzystej na żółtą, a czasem brązową.
 • Zaćma korowa dotyczy warstwy soczewki otaczającej jądro. Zaćma ma wygląd klina lub szprychy.
 • Zaćma tylna kapsularna występuje w tylnej, zewnętrznej warstwie soczewki. Ten typ zaćmy często rozwija się szybciej.

Co jest przyczyną zaćmy?

Soczewka w Twoim oku składa się głównie z wody i białka. Białka są ułożone w precyzyjny sposób, dzięki czemu soczewka jest przejrzysta i przepuszcza światło.

Z wiekiem część białek może się zlepiać i powodować zmętnienie niewielkiego obszaru soczewki. Jest to zaćma, która z czasem może się powiększyć i zmętnić większą część soczewki, utrudniając widzenie.

Oprócz postępującego wieku, do czynników ryzyka wystąpienia zaćmy należą:

 • Promieniowanie ultrafioletowe
 • Cukrzyca
 • Nadciśnienie tętnicze
 • Otyłość
 • Palenie tytoniu
 • Długotrwałe stosowanie kortykosteroidów lub leków z grupy statyn
 • Znaczne spożycie alkoholu

Jak diagnozuje się zaćmę?

Zaćmę diagnozuje się na podstawie kompleksowego badania oczu przeprowadzonego przez okulistę. Badanie to może obejmować:

 1. Badanie ostrości wzroku. Badanie to polega na sprawdzeniu ostrości widzenia na różnych odległościach.
 2. Ocenę soczewki pod dużym powiększeniem i oświetleniem w celu określenia zakresu i lokalizacji zaćmy.
 3. Rozszerzone badanie oczu. Do oczu wprowadza się krople w celu rozszerzenia źrenic. Specjalista używa specjalnej soczewki powiększającej do zbadania siatkówki i nerwu wzrokowego pod kątem oznak uszkodzenia lub innych problemów z oczami.
 4. Przyrząd mierzy ciśnienie wewnątrz oka. Podczas badania do oka mogą zostać zaaplikowane krople znieczulające.

Jesteśmy przygotowani do przeprowadzenia wszystkich tych i innych badań, aby w pełni zdiagnozować Twoją chorobę. Jeśli minęło już trochę czasu lub jeśli zauważyłeś pogorszenie widzenia, prosimy o kontakt telefoniczny w celu ustalenia terminu badania.

W następnym miesiącu przyjrzymy się dostępne zabiegi zaćmy. Czy wiesz, że możliwe jest skorygowanie zaćmy i wyeliminowanie konieczności noszenia okularów lub kontaktów? Czekamy na nasz następny wpis!

Nie zapomnij zasubskrybować naszego bloga, aby otrzymywać najnowsze informacje od Allied Eye. Możesz również podzielić się tym blogiem z innymi osobami, które znasz i na których Ci zależy. Dziękujemy!