Co należy wiedzieć o torbielach powiek

Czy kiedykolwiek miałeś guzek na powiece? Zespół Allied Eye chce, abyś wiedział, że nie jesteś sam - takie torbiele powiek, zwane gradówki, są powszechne.

Gradówka może pojawić się w każdej chwili i w każdym wieku. Niektóre osoby mogą wyczuwać formowanie się torbieli, ale nie są do końca pewne, co się z nią dzieje. Przeczytaj dalej, aby zapoznać się z niektórymi objawami wskazującymi na to, że możesz mieć gradówkę.

Odzyskanie wzroku

Gradówka to niegroźny guzek na górnej lub dolnej powiece, który pojawia się, gdy gruczoły rzęsowe powieki są zablokowane. Chociaż gradówka jest terminem medycznym używanym do określenia tego schorzenia, guzki te są często nazywane po prostu torbielami powiek. Wnętrze torbieli jest wypełnione ropą i lipidami, które zwykle natłuszczają oko, ale utworzyły guzek, ponieważ nie mogą już odpłynąć.

Chociaż posiadanie jednej z takich torbieli może być powodem do zmartwień, gradówka nie jest szkodliwa, zwłaszcza że jest to stan przejściowy. Ten stan chorobowy jest w rzeczywistości bardziej powszechny, niż mogłoby się wydawać, i zazwyczaj można go leczyć bez konieczności przeprowadzania operacji.

Objawy gradówki obejmują:

  • Bezbolesne zgrubienie na górnej lub dolnej powiece
  • Niewyraźne widzenie, zwłaszcza jeśli gradówka uciska rogówkę
  • Zaczerwienienie, obrzęk lub tkliwość powieki.

Na szczęście, większość gradówek ustępuje samoistnie i może być leczona w domu. Lekarz okulista może zalecić przykładanie ciepłego kompresu na powiekę kilka razy dziennie, aby pomóc zablokowanemu gruczołowi ropnemu otworzyć się i odpłynąć. Pomocne może być także delikatne masowanie tego obszaru czystym palcem.

W cięższych przypadkach, gdy torbiel powieki ma wpływ na widzenie, okulista może przepisać krople lub maść z antybiotykiem, aby wspomóc proces gojenia. W najcięższych przypadkach, gdy gradówka nie ustępuje samoistnie, konieczne może być przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego w celu wydalenia torbieli.

Jeśli uważasz, że masz gradówkę, odwiedź Allied Eye, aby nasz kompetentny i doświadczony okulista mógł postawić diagnozę i przedstawić plan leczenia.