Jakie wady wzroku korygują soczewki kontaktowe? Jakie wybrać?

jakie wady wzroku korygują soczewkiSoczewki kontaktowe mogą odpowiadać za korygowanie krótko oraz dalekowzroczności a także astygmatyzmu. Soczewki wymagają systematycznej wymiany w zależności od tego, jaką mają moc.

Te w mocy od +6 do -12 są ogólnodostępne ale trzeba je regularnie zmieniać. Kwartalne i roczne są przygotowywane na zamówienie i mogą mieć moc od +30 do -30. Większość używających soczewek uważa, że ich samoocena jest wyższa niż wtedy, gdy nosili okulary. Także większość osób uprawiających sport uważa, że w soczewkach widzą lepiej. Jako sposób korekcji wzroku w USA 15% osób stosuje właśnie soczewki.

Soczewki kontaktowe: twarde czy miękkie?

Wybór soczewek powinien być dokonywany przez specjalistów. Miękkie soczewki wykonywane są z polimeru określanego jako hydrożel albo silikonowy hydrożel. W stanie suchym jest to surowiec organiczny, który po uwodnieniu jest miękkie. Soczewki miękkie mają formę korekcyjną albo leczniczą.

Soczewki dzieli się również ze względu na to jak są noszone. Występują soczewki do ciągłego noszenia albo takie na dzień lub też w systemie elastycznym, w których czasami można spać. Twarde soczewki wykonuje się z tworzywa, która ma wysoką tlenoprzepuszczalność i najczęściej mają one większą trwałość i mniejszą średnicę niż ich miękkie odpowiedni. Oczy długo muszą się do nich przyzwyczajać.