Jak dobrać, pielęgnować i zakładać soczewki kontaktowe?

dobór soczewek kontaktowychDobieranie soczewek kontaktowych - u specjalisty

Pierwsze własne soczewki powinno się dobierać u specjalisty. Każda zmiana soczewek na inny typ również powinna być konsultowana. W czasie pierwszej wizyty można oczekiwać, że specjalista postara się wybrać dla nas najlepsze soczewki, ale będzie nas także uczył jak się z nimi obchodzić w należyty sposób, jak je zakładać jak często zmieniać czy nosić je stale czy w systemie elastycznym. Jeśli nosimy soczewki i pojawią się niepokojące zmiany trzeba szybko udać się do lekarza.

Pielęgnacja soczewek nie zajmuje wiele czasu i nie jest trudna

Jednodniowe po prostu trzeba wyrzucić każdego dnia, a takie na dłuższy okres czasu wieczorem musimy je zdezynfekować oraz wyczyścić. Służą do tego specjalne płyny sprzedawane przez okulistów. Czyszczenie soczewek jest proste. Wystarczy nalać płyn i delikatnie ją pocierać. Potem wkładamy je na czas przechowania do pojemniczka z tym płynem.

Jak zakładać soczewki?

W czasie pierwszej wizyty soczewki założy specjalista i czeka jak zareagują nasze oczy. Zakładanie zawsze zaczynamy od prawego oka. Soczewkę wyjmujemy z opakowania opuszkiem palca i podnosimy na wysokość oczu. Patrzymy czy nie będzie wywinięta. Podciągnąć należy lekko powiekę górną i dolną odciągamy w dół. Soczewkę nakładamy na oko a palce zabieramy.