Jak działają soczewki kontaktowe

jak działaja soczewkiOptyczna moc soczewek może korygować wady wzroku takie jak krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm i problem ze skupieniem wzroku. Soczewki będą działać podobnie jak funkcjonują okulary. Oko nadwzroczne czy dalekowzroczne będzie się korygować soczewkami skupiającymi a krótkowzroczne rozpraszającymi.

W przypadku problemów z dalekowzrocznością stosuje się soczewki, które będą miały charakter skupiający a więc w potocznym rozumieniu będą to popularne plusy. Soczewka i jej moc jest oczywiście dobierana pod kątem tego jak duża wada występuje u danej osoby.

Odwrotny problem jest przy krótkowzroczności, gdy promienie świetlne nie sięgają siatkówki i przecinają się przed nią. Aby wyrównać tą wagę stosuje się soczewki kontaktowe o rozpraszającym charakterze, które powszechnie określa się jako minusy. Soczewka rozpraszająca będzie prowadziła do równoległego rozproszenia promieni świetlnych. Dzięki temu będą się one mogły ogniskować na siatkówce i obraz będzie bardzo dobry.

Soczewki najczęściej dobiera się nieco słabsze niż wada wzroku. Około 0.25 mniejsze w stosunku do wady rzeczywistej. Dobrze dobrane soczewki mają moc mniejszą niż okulary, ponieważ one będą nieco oddalone od rogówki, a soczewka będzie się znajdować bezpośrednio na rogówce. Dzięki temu promienie, które przechodzą przez soczewkę będą miały krótszą drogę i należy to brać pod uwagę. Soczewki kontaktowe są produktem medycznym, który musi być specjalnie traktowany i trzeba o to dbać, ponieważ będzie to ważne dla oczu.